Jistě to znáte. Máte málo času, chuť si zajezdit a pak usilovně přemýšlíte, kam jet. Do omrzení projížděné trasy už tak nelákají a je potřeba udělat změnu.

Doporučím vám jednu malou vyjížďku, která má na konci ten správný bonbónek v podobě krásného výhledu na kraj kolem Manětína a Žlutic.

Ideální doba pro výlet je slunečné dopoledne. Pak je krajina správně nasvícená a výhled je dokonalý!

Vydáte se z Plzně po karlovarské výpadovce a na Nové Hospodě odbočíte doprava na silnici č. 205 směr Manětín přes Nekmíř, Tlučnou, Lózu a Hvozd. Provoz zde bývá slabší a kromě pospravované vozovky v Loze je cesta celkem kvalitní. Nezanedbatelná část trasy vede lesem a je příjemná i v horkém počasí. Za odbočkou do obce Hvozd projedete cca 4km lesem. Na konci lesa vlevo je cíl vaší vyjížďky. Sjeďte na trávu, zaparkujte a jděte k vyhlídce.

Dominantou vyhlídky je nově opravená kaplička s mladými stromy po stranách. Nezapomněli zde ani na lavičky a stůl, takže si zde můžete dopřát i malé občerstvení z vlastních zdrojů. Vpravo od kapličky najdete orientační sloupek s mramorovou deskou, do níž je vyrytý pohled do kraje se zvýrazněnými směry pohledů a pojmenováním konkrétních míst včetně nadmořské výšky. Rekonstrukce vyhlídky proběhla v roce 2004.

 

Přímo proti sobě uvidíte Chlumskou horu a pod ní městečko Manětín. Podíváte-li se doleva a doprava, zjistíte, že podobných „stolových“ kopců je tu víc. Vlevo se do kraje vypíná vrch Kozelka, známý hlavně horolezcům. Na opačné straně panorama je poněkud dál třetí plochý kopec – Vladař u Žlutic.

Za Vladařem v dálce vystupují Doupovské hory. Pokud máte zájem o historii, zajeďte si do Žlutic. V místním muzeu se dozvíte víc. Například to, že vrch Vladař obývali Keltové a později zde válčil Jan Žižka. Zbytky mohutného keltského opevnění lze najít na jižní straně úpatí Vladaře poblíž osady Kolešov. Překvapí vás, jak jsou ještě dnes mohutné. Když jsem si uvědomil, že to tehdy lidé stavěli ručně jen s použitím primitivního nářadí, chvilku jsem postál v tichém úžasu.

Vím, že mnoho z vás okolo té vyhlídky projelo a to místo zná. Jako většina z vás jsem jezdil okolo a říkal jsem si, že jednou zastavím a podívám se – znáte to! Zrovna nemáte čas zastavit, spěcháte a podobně. Trvalo mi rok, než jsem konečně tenhle malý výlet naplánoval – a nelituji! Nebývá tam rušno a velmi pravděpodobně tam budete sami. To místo uklidňuje a věřím, že i na vás zapůsobí obdobně!

Autor: Olympic 535