Autor: Franky

Pro mne, moje vrstevníky a kamarády znamenala 80. léta jednu z nejzásadnějších, ne-li přímo nejzásadnější, dekádu v životě člověka.

JAK TO VLATNĚ VYPADALO V POLOVINĚ 80.TÝCH LET U NÁS V KŘIMICÍCH ?

Na počátku dekády studium druhého stupně ZŠ nebo ještě ZDŠ. Následně střední vzdělání a s ním spojené první lásky, získání řidičského průkazu od 15-ti na 50ccm, od 17-ti na velký motocykl.

A dále hranice dospělosti 18 let spojená se získáním řidičského průkazu na cokoli (kromě autobusu – ten až od 21 + odpovídající praxi). Ukončení středního vzdělání a nástup do prvních pracovních poměrů nebo také prodloužení mládí studiem Vysoké školy.

U mnoha kluků a téměř všech holek také nastávalo zakládání rodiny a množení se. A také koncem dekády nevyhnutelným a stresujícím „zmizením kluků ze světa“ - nastoupením na dvouletou základní vojenskou službu.

Ale to už jsme se dostali daleko.

Vraťme se zpět někam do poloviny 80. - tých let a rovnou na parkoviště zemědělské průmyslovky v Křimicích – toho času ještě okresu Plzeň-sever:

 

Kdo s kamarádů a vrstevníků měl peníze / naspořené rodiči nebo prarodiči / např. prémiovým spořením mladých- pořídil novou Jawu 35O/634, která stála v Mototechně ve Františkánské ulici v Plzni.

Po poslední inovaci v roce 1981 získal typ 634 jinou nádrž vesměs v metalické červené doplněnou bočním chromovaným nápisem Jawa, otáčkoměr a výfuky, upravený karburátor a další.

Cena 12 500,-Kčs (Ve „starejch“ – zlatem podloženém československém platidle):

 

Motocykl to nebyl nijak extra vzhledný – modelově sále vycházející z provedení roku 1973.

Přestože zde na dobových fotografiích to tak nevypadá, většina z nás na nový motocykl nedosáhla.

A tak přicházely na řadu starší ojeté motocykly, vrtání se v nich a samozřejmě úpravy. Průmyslová Plzeň nabízela velké množství pracovního uplatnění – prakticky všichni jsme absolvovali profese technického zaměření. V podnicích jako k. p. Škoda n. p., ale také třeba Průmyslový podnik města Plzně s. p. bylo možno ledacos vyrobit nebo upravit --- ani nemluvě o pobočkách Metalexu roztroušených po Plzni --- kde o pár let později se narodila vozidla Š. Favorit kabriolet MTX a nebo také řada supersportovních vozů Tatra MTX!

 

 

 

 

A kdo z nás mladých by se chtěl vymanit z uniformity? SAMOZŘEJMĚ VŠICHNI!!!

Nu a takhle jsem, obrazně řečeno, viděl postupně „zrát jako víno“ strojek Marcela „Bystri“.

Nejprve pořídil ojetý motocykl typu „Californian“ 350/362 (tak trochu jiná Panelka).

 

 

A tak „trošičku“ se úplně rozebere.

Válce a hlavy se seženou ze 634 nebo Bizona = nebyl problém koupit v Mototechně. Šťastnější jedinci – také Marcel – díky verzi „Calif“ měli hezčí levé víko motoru z "Calif“ s nálitkem pro oddělené mazání.

Do setrvačníků klikovky se odvrtaly přesně souměrné otvory do čtverce o průměru tuším 35-40mm / pak se klikovka vyvážila v soustruhu "vrtačkou" a na závěr vyvrtané velké otvory v setrvačnících do čtverce vyplnily korkem, aby nedocházelo k nežádoucím turbulencím. Motor tak získá rychlejší/sportovnější odezvu.

Při sestavování se dbalo na důsledné slícování všech přechodů kanálů v plnění a přepouštění, včetně zaleštění kanálů do "zrcadlového“ lesku (ještě teď pálí prsty od pasty) a samozřejmě se musejí zaleštit také ojnice.

Zbývá ubrat dolní hranu pístů, vložilo tlustější těsnění pod válce a mírně ubraly hlavy (komprese). Experimentovalo se také s vložkou prostoru klikového mechanismu.

Takové motory „třindy“ pak chodily jako hrom!

 

Motor máme = co dál?

Do rámu se většinou instalovalo zadní velké kolo "Sport" 19", ale převažovala velikost 18". Takže samozřejmě nutnost výměny kyvné vidlice a rovnou také tlumičů s obnaženými chromovými pružinami. Dopředu pak 16" s dvou-klíčovým bubnem.

Pak už jen usazení nádrže z kývačky/panelky, instalace podsedlových krytů /kaslíků ze 634, vysoká řidítka z Babety roztažená do stran a výfuky z ČZ 175ccm/477 upíchnuté na soustruhu s kuželovitými uzávěry vytočenými rovněž na soustruhu z duralu a zaleštěnými do zrcadlového lesku! (Samozřejmostí byly zkrácené tlumiče hluku, ale zase nikoli úplně!).

A z uniformního postaršího motocyklu se vylouplo tohle:

 

NO NENÍ TO I PO TOLIKA LETECH NÁDHERA ?!!!

Později "Bystra" dokázal u Škodů vyrobit/upravené koncovky o větším konečném průměru kužele v chromu/nebo niklu se skrytým VNI proti-kuželem. Tyto dokázaly charakter motoru také popostrčit kupředu!

Pak už jen sestříhat oba blatníky = přední "lízátko". Dopředu jednu lampu

(„couvačku“ z traktoru) a unifikovanou palubní desku z ČZ 487.

 

 

Závěrečná:

Rám se provede v komaxitu, nádrže, kaslíky někdy i oba blatníky poniklovat nebo pochromovat a nebo lakovat, ale nějakým neobvyklým odstínem.

Všechny viditelné šrouby vyměnit za poniklované imbusy.

Upravené chromové blatníky olemovat pryžovou lemovkou a podle svého natvarovat odporovým drátem molitan a očalounit sedadlo.

POCITU JÍZDY NA TAKTO VLASTNORUČNĚ SESTAVENÉM A PO SESTAVENÍ DOLADĚNÉM (PŘETRYSKOVANÉM) STROJI SE NIC NA SVĚTĚ NEVYROVNÁ!!!

 

Podobným způsobem, třeba jen částí této cesty, se ubírali prakticky všichni tehdejší zde zachycení jezdci „motogangu Křimice“ jako Čáryfuk, Šélák, Eda, Koflaš……:

 

 

 

NU, A DOST PODOBNÁ VÝŠE POPSANÝM „SAMODOMO“ UPRAVOVANÝM STROJKŮM SE OBJEVUJE O 15 LET POZDĚJI SÉRIOVĚ VYRÁBĚNÁ JAWA 350 CHOPER.

 

JEN BEZ TÉ DŘINY ! ALE I BEZ TÉ ONÉ RADOSTI/HRDOSTI!

A když už, tak pár slov jak to tehdy vypadalo

V Brně se jelo naposledy na starém okruhu – dobudovával se nový autodrom (nyní Masarykův). Továrna JAWA se již třetím rokem nezúčastní MS silničních motocyklových závodů, přestože předpoklad odmlky byl 2 roky (naposledy jel její stroj ve třídě 250ccm u soukromého teamu Maxton):

 

Naproti tomu mostecký autodrom již třetím rokem fungoval a studentům se podařilo sestavit tříkolku, která vytvořila několik světových rekordů. Myslím, že minimálně jeden z nich drží stále:

 

Kromě Liazu a Tatry se připravil na Rallye Paříž - Dakar také Pavel Ort s Jawou:

 

Jawa znovu odložila náběh výroby modelu Boxer v kategoriích 350/821 a 500/824. Původní náběh výroby měl být rok 1984. Pro přechodové období nyní stavěla Jawa především pro anglického zákazníka pětistovky s motorem Rotax. Model ČZ 350/510 OHC nebyl pro výrobu schválen a od továrny ČZ si jej odkoupil sám konstruktér František Pudil. Ten také dále vede vývoj v ČZ a připravuje pro náběh výroby koncem dekády nové čtyřtaktní řady 125, 175, 200, 250, 400:

 

Hodně pěkná se jevila ČZ 175 „dudák“ a také ostatní variace jako Trail:

 

V motocyklovém světě se začínají objevovat konečně pěkné tvary celokapotáží super sportovních/super motocyklů motocyklů – jako Honda VFR 750, nebo CPZ 1000 RX. Celkovým vítězem každoroční západoevropské ankety se stává BMW K100RS:

 

 

Ostatní kategorie byly také zajímavé:

 

Autor vyprávění: Martin „Franky“